10 věcí co byste měli vědět o minimalismu

Minimalismus původně umělecký styl, se dnes stal hlavně moderním trendem životního stylu, který následují tisíce a tisíce lidí. Minimalisty, tedy vyznavače tohoto stylu můžeme popsat jako osoby žijící s minimem hmotných věcí. lidi, kteří jdou proti proudu konzumního způsobu života a svůj život si vědomě zjednodušují nejen zbavováním se věcí, ale také nepotřebných činností. 

Moje minimalistická cesta

Když jsem poprvé v roce 2014 začala o minimalismu číst, byla jsem nadšená, měla jsem pocit, že právě tohle oproštění se od zbytečností, mě osvobodí. Náš nový domov – zrekonstruované patro rodinného domku po prarodičích – trpělo masami věcí z pronajaté garsonky (doteď nechápu, jak se nám do 1+1 vlezlo tolik věcí), ze čtyř domácností (rozvedení rodiče na obou stranách) i po prarodičích. 

Nejsem typ, co by všechno vyhodil najednou do popelnice a tak moje probírání, třídění, darování, odvážení na charitu i upcyklování a hledání nového využití mě v cyklech provází dosud.  Žít minimalisticky, tedy jednodušeji, bez zbytečností a s málem mi přišlo na počátku logické a v souladu s mou tehdejší cestou. 

Zarytě jsem třídila odpady, upcyklovala jsem a dávala nový život starým věcech (přešívání oblečení, přeměna dekorací, tavení zbytků svíček atp.). Také moje touha po návratu k přírodě a používání ekologických prostředků i kosmetiky nebo pořádání Dne Země byla spolu se začátkem minimalismu a koketováním se zero waste směrem dalším krokem k zodpovědnému žití

Minimalismus není pro každého

Na počátku mi právě myslet minimalisticky hodně pomohlo, ale s postupem času jsem došla až k tomu, že ze mě pravý minimalista nebude, protože prázdný domov není pro mě to pravé ořechové. A že jsem v průběhu také udělala řadu chyb, které už bohužel nevrátím.

 1. Žít minimalisticky má řadu benefitů, pomáhá zejména vyčistit prostředí okolo nás i naši mysl. Pomáhá se zbavovat věcí i činností, které nás zbytečně zatěžují. Učí nás nepodléhat konzumnímu způsobu života a vědomě spotřebovávat.

   

 2. Minimalismus je způsob myšlení, kdy se naučíte uvědomovat si každou jednotlivou položku ve svém životě a vyhodnotíte, zda ji ve svém životě chcete nebo ne. Připravte se, že tahle cesta bude dlouhá. Musíte změnit celou řadu návyků, změnit způsob smýšlení o hmotných statcích, o jejich hodnotě a budete se muset postupně naučit zbavovat i věcí, které pro vás někdy mohly mít citovou hodnotu.

   

 3. Než se nadšeně pustíte do minimalizování věcí podle přečteného článku, popřemýšlejte, proč minimalizujete. Zdá se vám, že je to trendy a že vy musíte taky? Pokud ano, tak spokojení nebudete. Minimalismus není kouzelný a neudělá z vás člověka z trendy časopisů. Pokud ale začínáte s tím, že jste byla na návštěvě u minimalistické kamarádky a cítili jste se u ní neskutečně dobře a uvolněně, tak pak směle do toho, tenhle styl je pro vás stvořený.

   

 4. Pokud se rozhodnete vyznávat minimalistický životní styl, připravte se na to, že budete muset zahrnout všechny oblasti života. Nelze to udělat třeba jen z části. Pokud nebudete minimalisticky myslet a cítit, nejedná se o minimalismus.

   

 5. Žít minimalisticky není jen o vás, ale také o celé vaší rodině. Nelze se rozhodnout sám a nutit k tomu ostatní členy domácnosti. A pokud nebudou nadšení jako vy, vystavujete se celé řadě konfliktů, pokud nebudete schopni tolerovat, že to oni mají jinak a naopak.

   

 6. Dávejte si pozor na to, co vyhazujete. Je jednoduché vše nabalit do krabic a zbavit se toho. Ale můžete také v zápalu vášně dopadnout tak jako já, že si pak neuváženě vytřízené věci budete muset znovu koupit.

   

 7. V určité fázi můžete dojít do stavu, kdy se vám vaše bydlení nebude líbit, protože bude příliš strohé, sterilní a neosobní. I proto doporučuji pobýt u někoho, kdo opravdu žije minimalisticky a zkusit si nacítit, jestli mi dané prostředí vyhovuje.

   

 8. Pokud patříte mezi nerozhodnou skupinu lidí, bude nutnost rozhodnout se pro vás natolik náročné, že místo spokojenosti, bude vznikat spíše frustrace z toho, že si nedokážete vybrat, co pro vás je a není důležité.

   

 9. Začít žít minimalisticky je také velká zátěž pro přírodu, zejména u lidí, kteří se rozhodnout své přebytky vyhodit. Naopak pokud přemýšlíte nad trvalou udržitelností, čeká vás mnohem složitější cesta, když se budete snažit zbavovat svých věcí v souladu s přírodou.

   

 10. Pamatujte na to, že každý trend může mít něco do sebe, ale pokud není v souladu s vaším dosavadním životem a myšlením a vy půjdete proti sobě, nic dobrého vám nepřinese.

Knihy o minimalismu:

Margaretta Magnussonová: Životní úklid

Klára Haunerová: Méně mít, více žít – Najděte si vlastní cestu k minimalismu 

Joshua Becker: Domov bez harampádí 

1 názor na “10 věcí co byste měli vědět o minimalismu”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *