women, one, wall

Třídíme s Marií Kondo – KonMari metoda

Zázračný úklid – pořádek jednou provždy – přesně tak se jmenuje kniha, kterou jsem jako první četla, když jsem se chtěla vrhnout na úklid našeho domova. Japonská odbornice na úklid Marie Kondo v ní popisuje svoji unikátní a světovou metodu KonMari. Zejména v konzumně orientované americké společnosti se její systém stal obrovským hitem a dnes už má i vlastní pořad na Netflixu.

„NASTOLENÍ POŘÁDKU VE VAŠEM DOMĚ VÁM POMŮŽE OBJEVIT POSLÁNÍ, KTERÉ OSLOVÍ VAŠE SRDCE.“ MARIE KONDO

Její filosofie úklidu je velmi jednoduchá – nechat si jen to, co nám opravdu dělá radost a co milujeme. Ať už se to týká oblečení, nádobí, dekoračních předmětů, vzpomínek atd.  A naopak doporučuje zbavit se všeho, co nás jakkoli zatěžuje, nelíbí se nám, nepůsobí nám radost atd.

Postupně se svými klienty a čtenáři prochází 5 skupin – OBLEČENÍ, KNIHY, PAPÍRY, DROBNOSTI Z JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTÍ (tzv. komono, například kabeláž, kuchyňské nářadí, hračky, věci z koupelny apod.), SENTIMENTÁLNÍ VĚCI (fotografie, pohledy, obrázky dětí, poklady z cest, sbírky apod.).  Úklid jednotlivých položek musí probíhat přesně v tomhle pořadí a dokud není dokončena jedna kategorie, nelze se vrhnout na jinou. 

MARIE KONDO VÁS NAUČÍ, JAK VZDÁVAT VĚCEM HOLD

Její metoda je založená na úctě k věcem, radí každou jednotlivou položku vzít do rukou a nacítit se na ni. Následně se musíte zeptat vlastního srdce, zda vám daná věc přináší radost. Pokud ano, tak si danou věc ponechám a najdu jí úctyhodné a přesné místo, v opačném případě musí z domu. Každé položce, která nás opouští je také nutné poděkovat za to, že nám dobře posloužila. 

Celá filosofie KonMari metody je založená na tom, že si kolem sebe ponecháváme pouze věci, které v nás vyvolávají pozitivní odezvu. Tento postup je tak silný, že má dopad i na reálný život.  Marie Kondo začíná s vytříděním věcí, poté jejich úklidem a dobrou organizací a v konečném důsledku pomáhá žít život, jaký si přejeme. 

Vyvinula také svůj systém skládání věcí, který minimalizuje nároky na prostor. Doporučuje také jednotlivé věci roztřídit dle kategorií a dát je do menších krabiček a organizérů tak, aby každá věc měla pevné místo.

REVOLUČNÍ MYŠLENKY POUŽÍVÁM DODNES, ALE NE VŠECHNY

Pro mě osobně čtení této knihy před 6 lety bylo revoluční. Řadu jejich myšlenek dodnes používám v každém svém třídění. Navíc po shlédnutí jejího systému skládání i dalších tipů v organizaci, dokážu nejen ušetřit místo, ale také čas protože věci jsou přehledně a prakticky uložené. 

Naučila jsem se také díky ní úctu k věcem, které posílám dál. Co mi naopak vadí, je poměrně velká časová náročnost nejen zmíněným naciťováním se na jednotlivé položky, ale také poměrně obsáhlými kategoriemi.  Já se raději zaměřuji na menší a jednodušší celky nebo místnosti. 

Vliv určitě má také to, že jsem momentálně hlavně máma a nemám takový prostor a čas, abych se mohla ponořit do obrovského celku krok za krokem. Moje metody třídění tak obsahují prvky od Marie Kondo, ale jsou více laskavé a přizpůsobivé k osobnosti člověka. Pokud máte chuť třídit i vy, ale nevíte jak začít, zkuste můj eBOOK zDARma 7denní detox domova.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *