Měsíční očista domova

Každoročně se vrhám na očistu svého domova. Zimní měsíce v novém roce jsou ideální pro změny, aspoň já mám spojeno toto období po adventním a vánočním útlumu jako start něčeho nového a s chutí se do něčeho pouštím. Pár let si dávám 30 denní minimalistickou výzvu, kterou jsem si už krapet personalizovala. Původní výzva spočívala v tom, že každý den odložíte tolik věcí kolikátého je, tedy 1. jednu, 10. deset, 20. dvacet atd. Dohromady celkem 496 věcí.

Jenže tady je hned první kámen úrazu, a to je čas a chuť.

A protože se snažím nedělat věci, protože musím, ale protože chci, moje výzva není o tom, že každý den odložím něco podle data, ale že projdu jednotlivé soubory věcí v průběhu měsíce (nebo i delší doby), když na to mám náladu.  Celkově z domácnosti hlavně odstraním věci, které už mi neslouží. A může to být i těch 500, i když se toto číslo na začátku zdá šílené. A teď už můj seznam jednotlivých souborů, z kterých si můžete vybrat:

 1. Tiskopisy, papíry, účty, letáky – nejpočetnější odkládací skupina, dejte pryč vše, co už nepotřebujete. Účty si nechte jen ty, které vám poslouží k záruce, pokud máte čas a skener, tak si je naskenujte a originály s klidem vyhoďte. Smlouvy nechte jen ty, které stále platí, nebo které ze zákona ukládat musíte. Do papíru vytřiďte všechny letáky, kupóny a podobné nesmyslnosti. První rok jsem takhle vyhodila přes 300 ks.
 2. Časopisy a knihy – pokud skladujete v době internetu časopisy, opravdu si ten časopis ještě někdy přečtete? Doporučuji  uvařit si kafe a projít všechny, co doma máte. Některé můžete poslat dál, z jiných si vytrhněte jen to, k čemu se opravdu vrátíte (např. recepty, návody apod.) nebo ofoťte mobilem. Zbytek šup do sběru. Podobně si projděte i knihy a nechte si jen ty, ke kterým se chcete ještě vrátit nebo které jsou vaší srdcovou záležitostí.
 3.  Oblečení a obuv – moje oblíbená kategorie. Doporučuji opravdu vytáhnout všechno na jedno místo,například na postel, roztřídit podle kategorií (trička, tílka, kalhoty, šaty apod.) a pustit se do toho. Vše si v klidu vyzkoušejte a řiďte se jednoduchými pravidly: a) nenechávejte nic na pak, až do toho někdy vlezete b) nechávejte si jen to co máte rádi, sluší vám a nošení vám přináší radost c) vyhoďte vše, co je flekaté, roztrhané a nejde opravit, nejste odpadkový koš abyste nosili tyhle věci, a to ani na doma (zvlášť když jste na rodičovské dovolené, protože právě doma trávíte nejvíce času). d) Můžete si vymyslet cíl třídění, například počet kusů, výběr barev, výběr vzorů apod.  Tenhle záměr vám třídění ulehčí. Podobně to proveďte i s botami.
 4. Lůžkoviny, ručníky, ubrusy, utěrky, hadry apod. – i tady se dá položit otázka, kolik toho vlastně potřebujeme…
 5. Lékárna – odstraňte vše prošlé a přidejte i to, co nepoužíváte. Léčiva pak odneste do lékárny, nikdy nevhazujte do koše nebo nesplachujte. Při vyzvedávání nových receptů si opravdu kupte jen to, co využijete.
 6.  Kosmetika, čistící prostředky – další dvě předimenzované kategorie, pryč musí jít všechno, co je prošlé, co nepoužíváte a co vám neslouží.
 7. Vánoční ozdoby – ideální čas se zbavit nadbytků, hlavně při uklízení zpět do krabic.
 8.  Kuchyňské náčiní – opravdu potřebujete 5 vařeček? Tady doporučuji opět vše vytáhnout dle kategorií a podobnosti a pak popřemýšlet nad tím kolik věcí opravdu potřebujete.
 9.  Hrnky, sklenky, talíře apod.
 10. Zásoby ve spíži – pryč vše prošlé a potraviny, které jste koupili v nějakém záchvatu, že to někdy budete jíst nebo zařadíte do jídelníčku.
 11. Plastové krabičky, tašky a sáčky – nové předsevzetí používat látkové pytlíky, vícepoužitelné sáčky a látkové tašky je nasnadě.
 12. Hračky – děti rostou a pokud neplánujete další nebo si nechcete nechávat nadčasové věci pro vnoučata (např. stavebnice), je čas hračky přebrat a udělat někomu radost. Zhruba od 4 let se dají do toho zapojit i samotné děti. U mě je zvláštní kategorie „aktivity pro děti“, protože ráda tvořím pro děti, tak za ten rok to je opravdu hromada.
 13. Elektronika, kablíky, baterky – pryč se vším, co nepoužíváte nebo nefunguje.
 14. Dekorační předměty – čas je provětrat. Každý dekorační předmět vezměte do ruky a popřemýšlejte, jestli vám ještě dělá radost.
 15. Vzpomínky – tuhle kategorii bych si nechala na závěr, patří sem upomínkové předměty, dopisy, pohledy, dětské obrázky, sešity ze škol, výrobky atd. Je to ta nejtěžší kategorie a já osobně si nechávám opravdu jen top věci – nejhezčí obrázky od dětí (ostatní zdařilé pouze vyfotím), předměty, které když vezmu do ruky, ihned mě propojí s pocity štěstí, které jsem prožívala na místě, s kterým se pojí.

Vytřídění věcí ale není o tom, že vezmete a vše vyhodíte. To by sice ulevilo vám, ale rozhodně ne přírodě. Já osobně doporučuji nachystat několik krabic. Část věcí můžete prodat na internetu. Určitě můžete darovat, pokud vás nenapadá nikdo v okolí, kdo by věci využil, zkuste charitní bazárky a shopy. Co opravdu nikomu neposlouží, tak alespoň roztřiďte do tříděného odpadu. Staré oblečení můžete taky rozstříhat na hadry a dát chlapům do garáže nebo je využít například na čištění trouby, grilu apod. kde máte jistotu, že se zničí.

Pokud do této výzvy půjdete s kamarádkami, můžete na konci udělat swap nebo bazárek, sejít se, probrat se věcmi, vypít si kafíčko a užít si příjemně strávený čas. Co se nehodí vám, může vždy posloužit někomu jinému.

Neopakujte také mé chyby ze začátků, že jsem tříděním věcí byla tak posedlá, že jsem některé věci poslala dál a pak je postrádala. Například věcem z kuchyně nebo oblečení, u kterého se nemůžete rozhodnout, věnujte extra krabici nadepsanou datem. Pokud z ní do půl roku nic nevytáhnete, tak pak teprve pošlete dál. Je důležité nad tím hodně přemýšlet, ať si pak zbytečně neutrácíte peníze tím, že něco musíte koupit znovu.

Ubrat věcí doma rozhodně neznamená, že musíte mít doma holobyt, takže buďte k sobě laskaví, protože jen tak zjistíte tu potřebnou míru pro vás.

Pokud byste chtěli pomoc nebo poradit se svým tříděním nebo načerpat více inspirace, přijďte si popovídat v soukromé skupině V souladu s domovem na FCB.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *