Úklidové zkratky zoufalé matky

Určitě to zná každá máma, jsou dny (někdy i týdny), kdy na nás vše padá a my se cítíme zoufale. Máme pocit, že nic nejde, jak by mělo, jak jsme si představovaly. Děti jsou mrzuté, manžel protivný a my máme chuť utéct někam pryč, daleko od všeho.

Cítíme, že jediné, po čem prahneme, je zase svoboda. Být sama někde v klidu a tichu. Dělat si co chci. Ale realita je taková, že to prostě nejde. Domov a děti nepočkají. A tak my už po sté uklízíme náš domov a po stoprvé je tam zase jako po výbuchu.

Když jsem se stala mámou, brzy jsem začala mít pocit, že jsem jako ten křeček v kolečku a pořád dokola dělám ty stejné činnosti. Ať už jsem uklidila jakkoliv dobře, stejně za chvíli se ten nepořádek zase objevil.

Kolikrát jsem měla pocit neschopnosti. Pořád jsem něco přerovnávala, ztrácela čas úklidem a ono to pořád nějak nešlo vidět. Teprve časem mi došlo, že není problém v tom, že bych uklízet neuměla, ale že zakopaný pes je v množství věcí v domácnosti. A také ve špatné organizaci.

I když od tohoto mého poznání uplynula už delší doba a já jsem udělala razantní kroky, které čas strávený péčí o domácnost zefektivnily a zjednodušily, i tak se u mě pořád objevují „zoufalé“ dny. A pokud to tak máte taky, mám pro vás několik tipů, které pomohou přežít i tyhle náročné situace.

MOJE OBLÍBENÉ TIPY

BOXY NA RYCHLÝ ÚKLID 

Ještě v době, kdy toho u nás bylo přespříliš, jsem zavedla prázdné boxy do každé místnosti. Tam jsem vždycky v rámci rychloúklidu dala všechny věci, které do dané místnosti nepatřily. Prostor tak vypadal hned uklizený a až jsem měla více času jsem věci odnesla na správné místo.

Časem boxy vystřídal koš na prádlo, do kterého jsem věci z jiných místností postupně sbírala a přenášela do další a další místnosti, až do doby, kdy vše bylo uklizeno.

MÍSTO NA PUTUJÍCÍ VĚCI

Nejvíc nepořádku vytvářejí tzv. putující věci. Přicházejí zvenčí a nemají své pevné místo – papíry, doklady, účtenky, dopisy, noviny, obrázky dětí, reklamní předměty, ale taky klíče, sluneční brýle nebo peněženka.

Tady je řešení jednoduché – mějte na tyto věci vyhrazené konkrétní místo – košík/box nebo třeba celý šuplík.

ÚKLID PO MALÝCH ČÁSTECH

Sobotní velké úklidy celého bytu nebo sezónní úklid tak na ty s mateřstvím zapomeňte. Naučte se uklízet po malých částech. Chcete uklidit ložnici? Tak si to rozkouskujte do dílčích malých úkolů.

Věřte, že děti vás většinou přeruší a vy nejen, že pak budete mít něco rozdělaného, ale budete také pěkně nevrlá.

MÍSTO NA ROZDĚLANÉ PROJEKTY

Pokud ráda tvoříte nebo i pokud se pustíte do třídění, vyhraďte si místo, kde uložíte vaše rozpracované projekty (a věřte mi, že kuchyňská linka není ideální 😊). Jak už jsem říkala v bodu výše, tak s dětmi musíte být připraveni, že činnost nedokončíte a někdy nemáte prostor se k ní ještě v ten den vrátit.

Prostor, kde si můžete uložit rozpracovaný projekt, vám umožní udržet zbytek bytu v pořádku a vrátit se k tomu i třeba za týden.

POŘIĎTE SI ÚKLIDOVÉ POMOCNÍKY

Máte pocit, že myčka, sušička, robotický vysavač nebo další přístroje jsou pro vás zbytečný luxus? Věřte, že ne. Zasloužíte si každou pomoc, která vám ušetří drahocenné minuty. Pořiďte si paní na úklid, využijte pomoc mámy nebo sousedky v důchodu nebo studentky, které si chtějí přivydělat.

Možná máte pocit, že si to nezasloužíte, že to přece musíte zvládat. Ale každý má vlohy na něco jiného a vy třeba můžete věnovat svůj ušetřený čas do prožitků s rodinou, koníčků nebo práce. A pokud jsou vaším argumentem proti finance, tak zkuste popřemýšlet, co si naopak můžete odpustit, aby potřebná částka z rozpočtu zbyla na výpomoc.

PŘEROZDĚLTE SI ÚKOLY A POŽÁDEJTE O POMOC

Ano, péče o domácnost je primárně ženskou záležitostí a váš muž má na bedrech zajištění financí, péči o auto, nemovitosti, zahradu apod.  Ale určitě stojí za to některé úkoly přerozdělit. Důležité je, aby bylo jasně vykomunikováno, kdo za danou činnost odpovídá. Pokud máte náročný den/týden nebojte se požádat o pomoc i mimo dané rozdělené činnosti.

Pokud nezvládáte například okna, nebojte se poprosit kamarádku, ona pomůže teď vám, vy zase jí příště. Navíc se z toho může stát pěkná tradice a příležitost k setkání.

Naučte se také vyměňovat „služby“, pokud vaše kamarádka výborně peče a vás baví třídit, co vám brání se domluvit na výměně?

RUTINY

Zapracujte na úklidových rutinách. Pokud si jednotlivé činnosti osvojíte v určité dny a čas, nebude pro vás problém udržovat domácnost průběžně. Úklid se nejen zjednoduší, ale také zefektivní a vy ušetříte drahocenné minuty času pro sebe.

PŘEDNASTAVENÝ NÁKUPNÍ SEZNAM

Uvědomujete si, že většina nákupů je pořád to stejné dokola? Vytvořte si v počítači jeden univerzální seznam nákupu. Pokud nakupujete ve stejném obchodě tak nejlépe ještě po řadě, jak jdou jednotlivé regály. Ten si pak několikrát vytiskněte. 

Před nákupem stačí jen vyškrtnout co nepotřebujete a připsat, co naopak na seznamu chybí.

DOHODA S KAMARÁDKAMI

Máte kolem sebe maminky / kamarádky, s kterými se navštěvujete? A určitě před každou návštěvou lítáte jako hadr na holi, abyste měla vycíděnou domácnost a kamarádka vás náhodou nepomluvila, že?

Uvědomte si, že situace je stejná i na druhé straně. Pokud jste skutečně přítelkyněmi, není nic jednoduššího než se domluvit, že úklid před návštěvou navzájem nebudete řešit.

ZBAVTE SE ZBYTEČNOSTÍ A NEPOTŘEBNÝCH VĚCÍ

Alfa a omega. Pokud máte věci, které nevyužíváte a nepotřebujete, jen vám zbytečně zabírají prostor. Prostor, který jinak můžete efektivně využít na jiné důležité věci.

Přebytek věcí nejen blokuje energii ve vašem domově, ale vytváří také nepořádek a vyžaduje od vás více péče, a tedy i delší čas úklidu. Pokud nevíte, jak začít zkuste kouknout na můj eBOOK.

Tak co využijete některé moje úklidové zkratky?

2 názory na “Úklidové zkratky zoufalé matky”

  1. Skvělé nápady! Děkuji za ně a těším se, až se je naučím všechny používat 🙂 ještě bych s dovolením jeden dodala – určit si priority a smířit se s tím, že vše na 100% sterilně čisté a načančané nikdy nebude. Např. pokud je pro mne důležité čisté WC, tak ho 2x denně umyju a to se stihnout dá vždycky. Pokud jsou prioritou okna jako zrcadlo, tak je jednou za dva týdny přejedu nebo pokud mám ráda nažehlené prádlo, budu se soustředit na tuto prioritu a ostatní už prostě podle možností…

    1. Ano, přesně tak, není důležité mít doma 100 % úklid a honit se za tím, daleko podstatnější jsou prožitky a zážitky…takže když je venku krásně, tak i ta domácnost může v pohodě počkat 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *